اخبار | ۲۹ تیر ۱۳۹۶

گزارش برنامه صعود قله آزادکوه گروه هورامان با حمایت دفتر یانه پاوه

گروه کوهنوردی هورامان طبق برنامه زمانی پیش بینی شده با حضور ۱۳ نفر از اعضاء در ساعت ۱ بامداد روز چهارشنبه مورخه ۲۱/۰۵/۹۶ با یک دستگاه اویکو به مقصد پل زنگوله در ۱۱۰ کیلومتری جاده چالوس حرکت کرد که هدف صعود به قله ۴۳۵۵ متری آزاد کوه واقع در استان مازندران بود. قله آزادکوه با ارتفاع ۴۳۷۰ متر به عنوان سومین قله مرتفع البرز مرکزی (بعد از دماوند و خلنو) می‌باشد.

 

 

برنامه ریزی و هماهنگی لازم به عمل آمده بود و اعضا از آمادگی روحی و جسمی لازم برخوردار بودند. امکانات و ملزومات مورد نیاز سفر فراهم شده بود مسیر حرکت جذابیت خاص خودش را داشت. با رسیدن به پل زنگوله مسیر حرکت  به سمت راست تغییر کرد و وارد جاده ای کاملاً کوهستانی با گردنه های سخت و پر پیچ و خم و نیز هوایی کاملاً مه آلود و سرد شد که حرکت را برای راننده کند کرده بود .مسیر ۴۵ کیلومتری تا رسیدن به روستای کلاک را به مدت ۱۵۰ دقیقه طی نمودیم. به روستای کلاک که رسیدیم. ساعت ۱۸ بود و  بارش شدید باران شروع شد.  بارش نزولات آسمانی با این شدت و نیز وجود کوههای سرسبز اطراف روستا و وضعیت جوی منطقه و مناظر زیبا روحیه افراد را بسیار شاد و با نشاط کرده بود. درادامه در یک مدرسه اسکان داده شدیم و نکته قابل توجه این بود که برای اسکان در این روستا برای هر نفر ۱۰۰۰۰ تومان بابت جا و مکان و نیز ۲۰۰۰ تومان بابت حق ورود به روستا  و جهت پارک ماشین ۱۰۰۰۰ تومان دریافت می کردند وبر اساس شنیده ها ، این درآمد خرج امورات مدرسه و روستا می شد.

 

 

پس از استراحت و اقامه نماز و صرف شام ساعت ۲۲ خاموشی اعلام شد چرا که قرار بود ساعت ۴ بامداد بیدار شده و آماده حرکت به سمت قله باشیم. اما بارش باران و رگبارهای شدید همچنان ادامه داشت به همین خاطر بود که برنامه حرکت به سوی قله با چندین ساعت تأخیر انجام گرفت. ساعت ۵ بامداد و پس از اقامه نماز و صرف صبحانه و تهیه کوله صعود ، تمام اعضا با آمادگی خاص حاضر به حرکت شدند و ساعت ۳۰ : ۶ صبح حرکت را آغاز نمودیم در مسیر حرکت ، رودخانه ای زیبا با آبی زلال و سرد در جریان بود و چندین گروه دیگر قبل و بعد از ما بودند که قرار براین شد که با هم صعود مشترک داشته باشیم.

 

 

پس از چند ساعت حرکت منظم و اصولی به گوسفند سرا رسیدیم. در آنجا استراحت کوتاهی به عمل آمد و با توجه به اینکه شدت باران و مه غلیظ همچنان ادامه داشت ، گروه ما از سایر افراد پیشی گرفت و با حرکت منظم و توان بدنی بالای  افراد ، رفته رفته به مسیرهای گردنه تند و شیبدار رسیدیم . در این میان ، عده ای از اعضا با هماهنگی و کسب اجازه از سرگروه پیشی گرفتند.

 

 

با توجه به اینکه هوا سرد و بارش تکرگ و برف نیز اضافه می شد افراد پیشگام از گروه ساعت ۵۰ : ۱۱ دقیقه ، قله زیبا و مشهور به شاهزاده گردن کج ( آزاد کوه ) را فتح نمودنند و سایر اعضا نیز به تناوب و در نهایت تا ساعت ۳۰ : ۱۲ به قله رسیدند.

 

 

نمی توان در مسیر این صعود ، از شدت سرما و ریزش باران و مه غلیظ به راحتی گذشت .واقعاً حرکت سخت و طاقت فرسا بود و بدون شک  ، گروه ما تجربه بارش باران و برف و نیز سرمای این چنینی را در این فصل از سال تاکنون تجربه نکرده بودیم.

 

 

هر چند نفر که به قله می رسیدند پس از گرفتن عکس یادگاری در کمال صحت و سلامت به سمت دامنه کوه حرکت می کردند. مسیر حرکت اکثراً شن زار بود و اعضا به صورت شن اسکی پایین می آمدند. در دامنه کوه چند دقیقه ای هوا ملایم بود و فرصتی پیش آمد که با صرف نهار و میوه و تنقلات استراحت نموده و یک عکس یادگاری دسته جمعی بگیریم. با آرامی و آسودگی خاطر ساعت ۱۷ به روستای محل اطراق رسیدیم و دوباره وسایل و ملزومات را جمع آوری نموده و حرکت به سوی مبداء را شروع کردیم.

 

 

لازم به ذکر است در ساعت ۱۱ روز جمعه برنامه صعود با موفقیت و در کمال سلامت جسمی و روحی کلیه افراد به اتمام رسید.

 

تا صعودی دیگر بدرود.

 

 

افراد حاضر در این صعود:

محمدمهدی امینی- فرامرز چباری- حیدر رحمت پور- نظام الدین رحمت پور- همایون رشیدی- کیومرث رضایی- اسفندیار زوراسنا- سعدی سپنجی- هادی عبدی- سیروس عزیزی- بهروز کریمی- فاروق نادری- شاپور یوسفی

 

 

 

 

 

 

۲۰۱۷۰۷۱۲_۱۹۴۵۰۲۲۰۱۷۰۷۱۳_۰۶۴۰۲۷ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۰۶۵۰۰۳ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۰۷۰۳۲۴ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۰۷۴۰۳۶۲۰۱۷۰۷۱۳_۰۷۰۷۳۱  ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۰۵۹۴۵ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۰۵۹۴۹ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۲۱۹۳۰ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۲۱۹۴۵ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۲۲۳۰۸ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۲۲۴۱۷ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۴۱۹۵۳۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۳۵۳۲۳ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۴۱۹۵۳ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۵۴۶۴۵۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۴۴۶۲۵  ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۵۴۶۴۵ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۵۵۰۵۰ ۲۰۱۷۰۷۱۳_۱۴۵۷۰۳IMG_20170715_201911 IMG_20170715_201922 IMG_20170715_202024