یادداشت | ۱۱ خرداد ۱۳۹۵

مصاحبه سلام پاوه با برهان عبدی مدیر سایت یانه پاوه

مصاحبه سلام پاوه با برهان عبدی مدیر سایت یانه پاوه / نخستین سایت تحلیل و معرفی زمین و مسکن پاوه
با عرض سلام و تبریک به خاطر راه اندازی سایت یانه پاوه و آرزوی توفیق روز افزون برای شما
سوال نخست : ابتدا خودتان را معرفی نمایید ؟
اینجانب برهان عبدی متولد شهر پاوه و فارغ التحصیل رشته نقشه برداری در مقطع کارشناسی از دانشگاه تبریز و مهندسی شهرسازی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز می باشم.
سوال دوم: هدف از راه اندازی سایت یانه پاوه چیست؟
شاید گفتن مقدمه ای راجع به این موضوع لازم باشد. بر اساس اسناد و واقعیت های موجود ، مسکن به عنوان سرپناهی از دیرباز مورد توجه بشر بوده است. اهمیت این کالا به عنوان تامین کننده یکی از اساسی ترین نیازهای آدمی تا به آن حد است که مجموعه سه تایی خوراك، پوشاك و مسکن همواره به عنوان نیازهای اصلی انسان معرفی شده اند.مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی در تمام دوران حیات انسان ، از مسائل مهم اقتصادی و اجتماعی جوامع مختلف بوده است و غالبا گران قیمت ترین کالایی که یک خانوار در طول عمرش مجبور به تهیه آن است ، زمین یا مسکن شهری است.
در راه اندازی این سایت به طور مشخص 3 هدف اساسی با توجه به اهمیت زمین و مسکن مورد نظر بوده است.
نخست علاقه شخص بنده به مسائل مربوط به زمین و مسکن است که تقریبا در طول 3 سال گذشته به طور مداوم با توجه به رشته تحصیلی درگیر این بازار بوده ام و در این راستا کاستی های بسیاری را شاهد بودم. این موضوع باعث شد که به فکر راه اندازی فضایی شفاف و آشکار باشم.
دومین موضوعی که ذهنم را مشغول کرده ، مسئله کمک به فرآیند شهر هوشمند یا هوشمندسازی شهر است. مفهوم شهر هوشمند بر ساختار ، سامانه و هویتی دلالت دارد که فن آوری ارتباطات از دور به آنها حیات می بخشد. در شهر هوشمند ارتباطات و فعالیت های متداول حقیقی و واقعی عمدتا مجازی می شوند. کار از دور ، خرید از دور ، بانکداری الکترونیکی ، آموزش و درمان از دور نمونه عملی و مصداق فعالیت هایی هستند که ضمن فراهم آوردن زمینه آزادی بیشتر ، وقت مردم و فضاهای شهری سامانه های موجود و عرصه های همگانی را ، دگرگون می سازند.شفاف تر عرض کنم به عنوان یک فارغ التحصیل شهرسازی همیشه دوست داشتم به سوی مجازی کردن قالب فعالیت فرایندی شهرسازی پیش بروم.این سایت را می توان یک بنگاه مجازی تصور کرد که شامل بخش تحلیل هم هست.
سومین مسئله حسایت مقوله مسکن و زمین شهری در پاوه است. شاید به جرات بتوانم بگویم مهمترین مسئله کالبدی و فیزیکی شهری پاوه ، مقوله زمین ، به خاطر کمبودها و محدویت های آن است. به همین خاطر دخالت در این مسئله حساس در زمان و مکان ما که به زمین و مسکن پاوه نه به صورت کالا بلکه یک فرآیند سرمایه گذاری نگریسته می شود ، امری گزیرناپذیر است.
سوال سوم : منظورتان از شفاف سازی را به طور صریح بیان کنید ؟
ببینید در تمام بازارهای ایران مسئله دلالان معضلی شده است و مبحث مسکن هم با توجه به ارزش و حساسیت آن از این امر مستثنی نیست. شاید هم بازار دلالان در این مقوله شدیدتر باشد. چیزی که من در طول این چند سال فهمیدم این بود که برخی بنگاه های شهر پاوه تنها به معرفی و خرید و فروش زمین های خود مبادرت می ورزند. این مسئله زمانی بغرنج تر می شود که زمین های فروخته شده در بسیاری موارد کارشناسی نمی شوند. یعنی مثلا برخی زمین های نامرغوب شهری با قیمت های غیر واقعی فروخته می شوند و ممکن است زمینی در جایی با قیمتی خریداری شود و سالیان سال طول بکشد تا آن زمین به قیمت خریداری شده برسد.من احساس کردم اگر بشود فضایی برای مشتری ایجاد کرد که بتواند راحت و بدون ابهام تصمیم بگیرد می شود به این مسئله کمک شایانی کرد.
سوال چهارم : یعنی شما معتقدید با این ابزار می توان از این مشکلات کاست؟
دقیقا. البته الان خیلی زود است که راجع به عملکرد سایت قضاوت کرد. اما من می خواهم اهمیت موضوع حاضر را با مثالی تشریح کنم. چند مدت پیش من در جریان معامله ای قرار گرفتم که یک زمین 25 میلیون تومانی را به قیمت 64 میلیون در بنگاهی فروختند. خریدار کارگری ساده بود که در جنوب کار می کرد. شما دقت کنید که انسانی ممکن است در صورت نبود یک بازار شفاف و وجود فضایی مبهم ، حاصل و نتیجه سال ها تلاشش را زیر آفتاب سوزان جنوب به دست عده ای بدهد که زیر کولر گازی نشسته و در انتظار چنین افرادی هستند. دیگر شفاف تر از این نمی توانم بگویم.
اقتصاد در زندگی دو بخش اساسی را شامل می شود. یکی بدست آوردن پول و دوم سرمایه گذاری درست از پس انداز. من و حتی شما ، مطمئنم خیلی ها را می شناسید که در بخش اول موفق عمل کرده اند ولی در بخش دوم ضعیف ظاهر شده اند.پیشرفت مالی در گرو موفقیت در هر دو بخش است. بهرحال سایت کار خود را از همین امروز شروع کرده است. حتی اگر به سایت نگاهی بیندازید می توانید درک کنید که بعضی جاها هنوز طراحی اش تمام نشده اما خوب ، پیشرفت کار نیاز به همراهی بازدیدکنندگان و مخاطبین دارد.
سوال پنجم : به نظر می رسد خریداران و فروشندگان زمین در پاوه معمولا به صورت سنتی در بازار حضور دارند ، شما چه تمهیداتی برای جذب آنها به سایت اینترنتی و دنیای مجازی انجام داده اید؟
روش های زندگی و مبادی آداب گذشته به وسیله ساختار جهان مجازی جدید ، یعنی فضای سایبری تغییر کرده است. دهه آخر قرن بیستم شاهد تولید محیط های دیجیتالی مجازی بوده است. شخصی در عصر انقلاب دیجیتال می تواند از طریق شبکه برای نگاه کردن به یک مسابقه یا یک خرید تجاری برای خانواده و دوستانش اقدام کند. بنابراین در بازار زمین و مسکن پاوه خواه ناخواه نیاز به یک فضای شهری مجازی می باشد که در این فضا متعاملین اجتماعی- اقتصادی در یک فضای مشخصی گرد هم می آیند.همین سایت شما ، فکر می کنید چقدر می تواند تاثیر گذار باشد؟ بازدید روزانه 2000 برای شهری مثل پاوه بسیار خوب است. شما می توانید تاثیر خود را در کوچه و بازار با انتشار مطلبی بسنجید.
پاوه در این میان شرایط ویژه ای دارد. شبکه های اجتماعی به صورت گسترده فعالیت می کنند. الان حداقل 3 سایت و ده ها وبلاگ در شهرستان پاوه به صورت شبانه روزی مشغولند. شما پاوه را نمی توانید با هیچکدام از شهرهای استان مقایسه کنیید. دنیای مجازی پاوه به شدت پویاست و این خود باعث دلگرمی می شود.
خلاصه می خواهم بگویم این فضا ، مکانی است که می توان برایش سرمایه گذاری کرد ، چون هم از دیدگاه کلان و حرکت بشر به سمت دنیای مجازی و تهیه مایحتاجش از طریق شبکه های اینترنتی و هم وضعیت پاوه به عنوان پیشگام در این جهان نو بنیان ، می تواند ما را به این دسته فعالیت ها امیدوار کند.
سوال ششم : سوالم را دقیقتر عنوان کنم ، شما در دنیای واقعی چه تمهیداتی برای پیشرفت سایت انجام داده اید؟
ما قرار است به طور گسترده از چند روز آینده تبلیغاتمان را شروع کنیم. بدون شک این راه ، راه سختی است اما مطمئنم در طول زمان ، یانه پاوه جایگاه خودش را بدست خواهد آورد.با چند بنگاه معاملاتی هم در این مورد رایزنی هایی صورت گرفته و آنها هم قرار است به صورت روزانه آن را رصد کنند. حتی به صورت پرینت شده بعضی املاک منتشر شده در سایت ، در اختیار بنگاه ها قرار می گیرد و مشتری مخصوصا فروشنده می تواند مطمئن باشد که با انتشار مورد خودش در سایت ، زمین یا ملکش توسط بنگاه ها هم دیده می شود. . یک بنگاه معاملات ملکی به طور مستقیم با ما همکاری می کند. یعنی بنگاه و دفتر خدمات نقشه برداری همراه با آن و همچنین کافی نت میردوک سایت را همراهی می کنند. با برخی افراد که در حوزه زمین و ملک فعال هستند هم ، رایزنی هایی صورت گرفته و استقبال چشم گیری را از طرف ایشان شاهد بودیم.
سوال هفتم : بی پرده بگویم سایت و دنیای مجازی در بخش ملک حتی ممکن است در شهرهای بزرگ هم جواب ندهد. آیا این یک مشکل نیست؟
ببینید من کلا با این تشبیه مشکل دارم. ما همیشه عادت کردیم که همیشه مقلد باشیم. به خودمان ایمان نداریم. همیشه فکر می کنیم باید از یک شهر بزرگ یک کاری شروع شود و وقتی خوب جواب داد آنوقت نوبت ما است. اما خوب ، قدرت ابتکارو خلاقیت ما کجا می رود. چند سال پیش من پیشنهادی به یکی از نهادهای شهری پاوه دادم و مسئول این نهاد در جواب همین را به من گفت. خوب مسئله این است که آیا شهرهای بزرگ مشکلاتشان حل شده که ما باید همیشه از آنها تقلید کنیم؟ به نظر من ما هم پتانسیل و هم انرژی انجام کار جدیدی می توانیم داشته باشیم مادامی که به راه و مسیری که انتخاب می کنیم اعتقاد داشته باشیم. البته لازم است که بگویم این تجربه در تهران و شیراز به خوبی جواب داده و الان چندین سایت ملکی به صورت کاملا قوی کار می کنند و من اکنون با آنها در ارتباط هستم. قرار نیست با این سایت انقلابی در بخش زمین و مسکن پاوه اتفاق بیفتد. ما تازه کارمان را شروع کرده ایم و به مرور و در طی چند سال هم شاهد تاثیر مثبت آن خواهیم بود.مهم این است که ما روی این هدف پافشاری و صداقت داشته باشیم.
سوال هشتم : اگر سایت موفق از آب درآمد ، فکر نمی کنید توسط رقیبان دنیای واقعی موانعی بر سر راهتان قرار گیرد ؟ مختصر اینکه اگر به حوزه اقتصادی بنگاه ها ، لطمه بزنید آیا آنها از شما شکایت نمی کنند؟
حقیقتا من به آنها به عنوان یک رقیب نگاه نمی کنم. ما همه به عنوان همکار در این پروسه حضور داریم و سایت یانه پاوه رقابتی با هیچکس ندارد. اما پاسخم را بهتر است با سوالی از خود شما عنوان کنم. به نظر شما الان در دنیای واقعی ، شما با روزنامه ها و هفته نامه های مختلفی رقابت نمی کنید؟ آیا آنها می توانند به خاطر اطلاع رسانی ، از شما شکایت کنند؟ ما کار غیر قانونی انجام نمی دهیم و الان هم مشغول ثبت این سایت در سامانه وزارت ارشاد هستیم.
سوال نهم : آیا شما در توضیحات قبلی گفتید که سایت یانه پاوه زمین ها و املاک را به قیمت واقعی معرفی می کند؟
نه من هیچوقت چنین ادعایی نمی کنم. منظور از قیمت واقعی ، قیمت روز است. ممکن است زمینی در سایت ما با قیمت بالایی معرفی شود و ما هم نتوانیم یک زمین را با توجه به وضعیت املاک را کارشناسی کنیم. اما وقتی قیمت و متراژ و کروکی زمینی به صورت واضح و آشکار در اختیار فروشنده بدون واسطه قرار گرفت خیلی مشکلات حل می شود. مشتری می تواند بخرد یا نخرد و یا می تواند بدون مراجعه به بنگاه های مختلف و با مشورت و آرامش خاطر میزان آورده خود را بسنجد و برای خرید و سرمایه گذاری تصمیم بگیرد.
سوال دهم : آیا به گرانی زمین در پاوه معتقدید؟
حقیقتا پاسخ به این پرسش مشکل است. اگر از دیدگاه یک شهرساز بخواهم به این مسئله نگاه کنم فکر می کنم نه. زمین هیچوقت گران نیست مادامی که در زمان خودش با قیمت مناسب و روز خریداری شود. یکی از بزرگان تقریبا 1000 سال پیش می گوید که هیچوقت نگویید برای زمین خریدن دیر است. امروز خیلی بهتر از فرداست.سرمایه گذاری در بخش زمین و مسکن مطمئن است. اما اگر به عنوان یک شهروند پاوه ای بخواهم به موضوع زمین و مسکن پاوه بنگرم بله معتقدم قیمت ها بالاست. چون با وضعیت درآمدی پاوه ، واقعا تهیه زمین و مسکن مشکل است.
سوال یازدهم : آیا به کاهش قیمت زمین یا مسکن در پاوه معتقدید؟
نه اصلا اعتقادی ندارم. این مسئله چیزی نیست که تنها در پاوه یا ایران باشد. بخش ساختمان یکی از بخشهای پیشرو در اقتصاد می باشد به گونه ای که بروز هرگونه رکود یا رونق در این بخش بسیاری از بخش های تولیدی را به طور مستقیم و غیر مستقیم متاثر می سازد. واضح بخواهم بگویم اصلا دولت اجازه کاهش قیمت مسکن را نمی تواند بدهد. چون اگر این اتفاق بیفتد بسیاری بخش ها در کشور دچار رکود می شود. یعنی اگر سرمایه گذاری احساس کند در بخش مسکن سرمایه گذاری بازدهی ندارد ، سرمایه اش را از این بخش خارج می کند و تبعات آن افزایش بیکاری کارگران و مهندسان و سایر بخش های وابسته است.حتی در بسیاری کشورها و شهرها مثل لندن دولت از سرمایه گذاران خارجی دعوت می کند تا این بخش را به رونق بیندازند.
سوال دوازدهم : یعنی شما می گویید رونق یعنی گران شدن ؟ مساله رکودی که در این بخش وجود دارد چه معنی دارد؟
رونق یعنی بازدهی مناسب یک سرمایه گذاری و سرمایه گذار تنها رونق را در افزایش آورده اش می بیند. شما می توانید این را معنی کنید گرانی. در مورد رکود عرض کنم که مسئله رکود وقتی پیش می آید که حجم معاملات پایین بیاید. الان قیمت ها بالاست و خریدارها هم کم شده اند. البته لازم است بگویم با توجه به اینکه جهش در قیمت زمین و مسکن در چند سال گذشته با توجه به تبعات ناشی از افزایش قیمت ارز و مصالح ساختمانی و … اتفاق افتاد امسال بسیاری سرمایه گذاران و خریداران با توجه به جو روانی حاکم در طول ساله های گذشته ، امسال سال پاس کردن چک ها و دادن بدهی بانکی برایشان بوده و من فکر می کنم یکی از دلایلی که امسال سال آرامی را در بخش مسکن شاهد بودیم ، همین بود. البته نمی توان مسائل سیاسی و یا سیاست های وامی دولت را در این امر نادیده گرفت.
سوال سیزدهم : آیا به وجود حباب زمین و مسکن در پاوه معتقدید؟
بله کاملا. بعضی قسمت های شهر واقعا با قیمت هایی غیر واقعی زمین هایشان به فروش می رسد.
سوال چهاردهم: کدام قسمت ها و دلایل آن چیست؟
خوب نمی شود گقت کدام قسمت ها. ممکن است باعث سوء تفاهم شود. اما دلیل اصلی آن جو روانی حاکم توسط دلالان خبره زمین در پاوه است که کم هم نیستند. یعنی برخی قسمت های شهر مورد هدف دلالان زمین قرار می گیرد و بعد این دلالان با آوردن شرکای بسیاری از جمله کارمندان بانک هاو افراد دارای شرایط اقتصادی بهتر آنان را به سرمایه گذاری ترغیب می کنند و این است که یک شبه ممکن است قیمت برخی قسمت های شهر دگرگون شود در حالی که ممکن است هیچ نوع خدماتی به این بخش ها تعلق نگرفته باشد.
سوال پانزدهم: اگر بخواهید در یک جمله خریداران و فروشندگان را راهنمایی کنید به آنها چه می گویید؟
\”حتما و حتما از مالک خریداری کنید و در صورتی که برایتان مقدور است به مصرف کننده واقعی بفروشید.\”
سوال شانزدهم : آینده سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
من معتقدم اگر با مردم صادق باشی در هر زمینه ای می توانی موفق شوی. هر چند لازم است بگویم که این سایت متعلق به همه شهروندان است و آنها هستند که می توانند موفقیت یا شکست یک مساله را رقم بزنند. شعاری هم هست و نباید از آن غافل بود که می گوید اگر می خواهید مردم شما اعتماد کنند ؛ شما هم به مردم باید اعتماد کنید.من به آینده این سایت خوشبینم و معتقدم ظرف چند سال آینده می توان رشد و پیشرفت خوبی را با توجه به نیازها و کمبودهای موجود برایش تصور کرد.
سوال هفدهم : با توجه به فعالیتی که در این سایت انجام می شود آیا حق الزحمه ای هم از خریداران یا فروشندگان دریافت خواهید کرد؟
با یکی از بنگاه های معاملاتی قراردادی بسته شده است.قرار بر این است هر زمین یا ملکی که اینجا معرفی شد از مشتری بیعانه ای دریافت شده و در صورتی که مشتری معامله را نزد همان بنگاه انجام دهد ، این مقدار بیعانه از کل حق بنگاهی کم خواهد شد. اما خوب در صورت صلاحدید مشتری ، اگر به بنگاه دیگری ارجاع شود ، این مبلغ به عنوان حق الزحمه معرفی ملک منظور می شود. البته بر روی مقدار بیعانه دریافتی از مشتری هنوز به توافق نرسیدیم. اما در کل اگر مشتری تشخیص داد که باید در جای دیگری معامله انجام شود ما مانعی با این مساله نداریم.هدف ما بیشتر اطلاع رسانی است و اگر در این راه بتوانیم از نظر اقتصادی سایت را قوی تر کنیم می توانیم کارهای جدیدتری به منظور سهولت بازدیدکنندگان انجام دهیم.
البته لازم است این را هم ذکر کنم فشار کاری سایت به آن مقداری نیست که تصور می شود و مثل سایت شما نیاز به آبدیت هر روزه ندارد.بازار زمین و ملک مثل بازار طلا و ارز نیست. اگر شما بتوانی در سال چند معامله خوب انجام دهی کافی است. حتی همین سایت ممکن است در سال 30 مورد خرید و فروش ارائه دهد اما اگر بتواند 30 خریدار را به 30 فروشنده واقعی برساند ، کار بزرگی انجام داده است. حال اگر این تعداد 30 مورد معامله را به تعداد روزهای سال تقسیم کنیم می بینیم که تقریبا به طور میانگین هر 18 روز سایت نیاز به آبدیت دارد و این مدت زمان زیادی از ما نمی گیرد. البته ما سعی می کنیم این تعداد افزایش یابد.
سوال هجدهم : آیا سایت شما هم به نوعی دلال بازی نیست؟
نه به هیچوجه. آیا بانک ها دلال پول هستند؟ آنها فقط موسساتی هستند که به جریان یافتن پول و اعتبار و سرمایه گذاری کمک می کنند. حتی اخیرا بانک زمین و املاک در برخی کشورها راه اندازه شده و حتی در ایران هم مطرح شده است. من سایت یانه پاوه را فراتر از این ها می بینم و حتی بخش تحلیل آن مطمئنا می تواند در شفاف سازی توسعه شهری و فیزیکی شهر موثر باشد. در آینده در این سایت تحلیل های هدفمندی که اکنون در حال جریان و مطالعه است ، قرار خواهند گرفت.
سوال نوزدهم : آیا بجز این سایت در امر دیگری مشغول هستید؟
بله در زمینه نقشه برداری و تفکیک زمین در پاوه مشغول فعالیت هستم و اخیرا هم به همراه چند نفر از دوستان ، بنگاه معاملات و دفتر نقشه برداری را تاسیس کرده ایم و همچنین در زمینه تدوین طرح های شهری با دوستانم در شهرهای شیراز و تهران همکاری می کنم.
سوال بیستم : آینده زمین و مسکن پاوه را چگونه ارزیابی می کنید؟
با توجه به دو مقوله سد و تحولات مربوط به مرز رونق این بازار تقریبا حتمی است.
سوال بیست و یکم : آیا به شهروندان پیشنهاد می کنید که در این بازار سرمایه گذاری کنند؟
با یکی از افراد شاخص اقتصادی شهر صحبت می کردم و ایشان می گفت حدودا در 5 شهر در طی این چند سال سرمایه گذاری کردم. هیچکدام مثل پاوه خوب جواب نداده است و تصمیم گرفتم تمام سرمایه ام را به پاوه برگردانم. اخیرا هم من شاهد سرمایه گذاری همشهریان مقیم تهران و کرمانشاه هستیم. یعنی آنها هم به این نتیجه رسیده اند که بازار زمین و مسکن پاوه سودآورتر است.
سوال بیست و دوم: یعنی شما معتقدید سودآورتر از جاهای دیگر است؟
جوابم را تصحیح کنم. ببیند در پاوه میزان ریسکی که متوجه سرمایه گذاری شماست خیلی کم است. مخصوصا در بازار زمین این شدت دو چندان است. یک مثالی بزنم. در طول سال گذشته تقریبا تمام کشور با کاهش قیمت ها در بخش زمین و مسکن مواجه بود اما در پاوه ما شاهد رکود در خرید و فروش بودیم اما کاهش نه.و این یعنی ریسک سرمایه گذاری در این بخش در پاوه کم است.البته به شرطی که شما بتوانید در هر زمان زمین یا ملکی را به قیمت واقعی و روزش بخرید.
سوال بیستم و سوم: با توجه به سابقه ای که از شما سراغ داریم و اهمیت مسائل شهری پاوه برای شما ، آیا با نهادهای شهری پاوه همکاری منظم و هدفمندی دارید؟
متاسفانه خیر ، مدیریت شهری در پاوه به مسائل کارشناسی و تخصصی اهمیتی نمی دهد. من بی تعارف بگویم من سال 86 برای یکی از روزنامه های شیراز ستون شهری را می نوشتم آنزمان برای هر متنی 100 هزار تومان حق الزحمه می دادند. حال مسائل کارشناسی جای خود دارد.خلاصه بگویم تا زمانی که پول خرج نکنید چیزی بدست نمی آورید. حق کارشناسی و دعوت از کارشناسان موضوعی است که در همه جا افتاده اما اینجا به این مسائل اهمیتی نمی دهند. حتی خیلی ها هم بدون این چشم داشت می خواهند کار کنند اما به آنها بهایی داده نمی شود. همین سایتی که شما دارید روزی چند ساعت وقت شما را می گیرد و بابت این کار شما چه حق الزحمه ای دریافت می کنید؟ حتی ممکن هست در این راه دچار مشکلاتی شده باشید. ببینید اینجا همه چیز را رایگان می خواهند و جلساتی هم می گذارند و آخرش هم چون پولی بابت آن هزینه نکرده اند ، نظرات دعوت شدگان را هم مورد توجه قرار نمی دهند. بارها جاهایی دعوت شدم و چون این برایم مثل قانون درآمده دیگر انگیزه ای هم برای حضور در این جلسات ندارم.بهرحال تا زمانی که مدیران شهری به موضوع کارشناس اعتقاد پیدا نکنند وضعیت همینطور پیش خواهد رفت.
سوال بیست و چهارم : ولی فکر می کنم در دوره مدیریت شهردار پیشین شما با شهرداری مدتی کار می کردید؟
بله حدود 5 ماه با یکی از دوستانم مشغول فعالیت بودیم.قرار بود سیستم اطلاعات مکانی شهری را ایجاد کنیم. البته آنزمان به اصرار یکی از اعضای شورای شهر وقت و به پیشنهاد ایشان وارد نهاد شهرداری شدیم.یک ماه که اتاق مشخصی نداشتیم. 2 ماه هم کامپیوتر دراختیارمان نگذاشتند ، وقتی که کامپیوتر آمد تقریبا 10 روزی نگذشته بود که بدستور شهردار وقت و حراست شهرداری اتاقمان را گرفتند و در اختیار بخش نقلیه قرار دادند. پس از آن تصمیم گرفتم از شهرداری خارج شوم.
سوال بیست و پنجم : آیا اکنون از این اقدامتان راضی هستید ؟
ببینید اینجا هر چقدر تخصص پایین تری داشته باشی بهتر می توانی کار کنی. اما این روند اشتباه است و مطمئنم زمانی می رسد که همه این چارچوب ها و روندهای اشتباه ، ناکارامد می شوند.رتبه بیکاری پاوه در کشور ، عقب ماندگی های صنعتی و آموزشی و حتی آشکار ترین مسئله ، ترافیک شهر پاوه نشان می دهد که شما نمی توانید با بدنه ای از افراد بی انگیزه و بی تخصص و غیر خلاق در سیستم مدیریت شهری به صورت پایدار در مسیر توسعه قرار بگیرید .
من خودم را مثال بزنم. در مقطع دبیرستان شاگرد ممتاز بودم. در مسابقات استانی و مقطع پیش دانشگاهی رتبه اول را آوردم. آزمون هوشی که برگزار شد در سطح شهرستان دوم شدم. رتبه کشوری 400 شدم. رتبه ارشد 28 کشور شدم. یک کتاب و چندین مقاله علمی پژوهشی داخل و خارج چاپ شده دارم. دو سال مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی استان فارس بودم و چندین سال هم مدرس دانشگا های مختلف از جمله همان دانشگاه شیراز و دانشگاه پیام نور کردستان. علی رغم این شرایط ترجیح دادم از چرخه کار دولتی خارج و وارد بازار خصوصی شوم. به نظرم آمد این بازار بهتر بتواند نیازهای شخصی ام را برآورد کند. چون از طرفی حقوق و مزایای کار دولتی کم بود و از سوی دیگر اینجا به مسائل تخصصی بهایی داده نمی شود هر چند که من معتقدم که نباید منتظر کار دولتی هم باشیم و حتی این دومین باری است که من از یک نهاد نیمه دولتی خارج می شدم. تقریبا 5 سال پیش هم از نهاد میراث فرهنگی در استان فارس خارج شدم. الان تقریبا 3 سالی است که در عرصه خصوصی فعالیت می کنم و توصیه ام به تمام دوستان تحصیلکرده ام این است که اگر با توجه به شرایطشان مقدور است ، وارد این بازار به شدت غیر کارشناسی شوند و مطمئن باشد بعد از مدت زمان کوتاهی می توانند روند رو به رشد خود را شاهد باشند.من از نظر اقتصادی معتقدم ، بازار خصوصی شهر پاوه به شدت نیازمند وارد شدن چهره های تحصیلکرده است و خود هم این بازار را ترجیح دادم.
سوال بیست و ششم: با توجه به این رزومه برای ادامه تحصیلتان برنامه ای ندارید؟
حقیقتا داخل کشور را برای مقطع دکترا مناسب نمی دانم. چون رشته شهرسازی یک رشته پویا و نسبت به سایر رشته ها در حال تغییر است. از نظر شهرسازی هم جایگاه ایران از نظر علمی در سطح بالایی قرار ندارد. اکنون که دوستانم در این مقطع مشغول تحصیل هستند راضی به نظر نمی رسند. اما اگر امکان خارج رفتن برایم فراهم شد حتما این کار را انجام می دهم.
سوال بیست و هفتم : سخن پایانی شما چیست؟
من به آینده شهرستان پاوه خوشبینم و در طی سال هایی که در شهرهای مختلف زندگی کردم به این نتیجه رسیدم که پاوه واقعا ارزش زندگی و کار کردن دارد.بی تعارف پاوه را یکی از شهرهای خوب ایران می دانم. نمی شود با شیراز و تبریز و تهران مقایسه اش کنی اما در نوع خودش و در مقایسه با شهرهای همسطح خودش شهر زیبا و راحتی است و فرهنگ مردمانش (اگر بعضی مسائل را نادیده بگیری و حساس نباشی) به گونه ایست که انسان از با آنها بودن لذت می برد. حتی یک مدتی پاوه گریزی مد شده بود اما الان هم کم شده و احداث سد و بازتاب های توریستی آن و تحولات مرزی ، هم ماندگاری و امیدواری به آینده پاوه را افزایش داده است. امیدوارم مدیریت شهری پاوه هم با این تحولات دچار دگرگونهای مثبتی در مسیر توسعه شود و ما شاهد رشد و شکوفایی در تمامی ابعاد در زندگی شهروندانی باشیم که زیبا زیستن حقشان است.
در پایان هم لازم است از زحمات آقای مهندس سجاد احمدیانی و مهندس رامین حاتمی پور ، به خاطر طراحی سایت تشکر نمایم. همچنین از شما که وقتتان را در اختیار سایت یانه پاوه قرار دادید تشکر می کنم.
آدرس وبسایت یانه پاوه : yanahpaveh.com